Kakšen odziv pričakuješ, ko nekoga vprašaš, ali je zadovoljen s svojim delom? Jaz si predstavljam, da z rahlim nasmeškom na obrazu reče, da je ok. In če nekoga vprašam, ali je srečen pri svojem delu? Takrat pričakujem iskrice v očeh, nasmeh čez cel obraz, da zasije kot sonce in da svojo srečo pokaže tudi s telesom (dvigne palce, poskoči, zapleše, premakne celo telo,…). Tako nekako telo sporoči, da je srečno. Z govorico telesa.
Petra Božič Blagajac
Govorica telesa je jezik, ki ga telo govori očem, raje kot jezik ušesom. Usta povedo eno zgodbo, geste in drža, torej telo, pa lahko to podprejo ali pa povedo čisto nekaj drugega. In slednjemu je po navadi bolj verjeti. Govorica telesa je oblika neverbalne komunikacije, ki pove veliko več kot besede. V bistvu z besedami povemo majhen delček naše zgodbe (7%), vse ostalo naredita glas in telo.
Srečni ljudje imajo t.i. odprto govorico telesa. Stojijo pokončno, imajo odprte roke ter noge, zavzamejo več prostora in so sproščeni. Manj srečni so nagnjeni k temu, da njihovo telo govori bolj zaprto, roke in noge so prekrižane, telo je napeto. Zavzamejo manj prostora in pritegnejo manj pozornosti. Nekateri sicer pravijo, da se počutijo bolj udobno, če so njihove roke prekrižane ali pa da z zaprto držo zadržijo toploto. Toda misli običajno sledijo telesu in zaprtost jih odpelje na manj srečno mesto, ne glede ali jim je udobno ali jih zebe ali pa ne.
Kakšna je torej srečna govorica telesa?
- Ko je oseba srečna, ima več energije in se veliko premika.
- Srečna oseba zravna hrbet, drža postane bolj pokončna. Roke in noge niso prekrižane.
- Sreča je močno povezana z zaupanjem. Zato se srečna oseba počuti bolj samozavestna in tudi daje tak vtis.
- Srečna oseba ima potrebo, da več govori in je pobudnik večih pogovorov. Z gestami rok podpre svoje besede. Odprte dlani sporočajo, da nič ne skriva.
- Srečna oseba je bolj fokusirana, njeno gledanje na svet se odpre in vidi veliko več kot tisti, ki niso srečni.
- Srečna oseba hodi hitreje in z večjimi koraki. Tisti, ki vlečejo noge za seboj, so verjetno na drugi strani lestvice sreče.
- Srečna oseba vzdržuje očesni kontakt.
- Srečna oseba se pogosteje nasmehne in se smeji tudi majhnim stvarem. Ko se smeji srečna oseba, cel obraz odseva smeh in smeh traja dlje kot običajno.
Ne podcenjuj moči prijaznega nasmeha
Smeh je dober pokazatelj sreče, lahko bi rekli, da je njen univerzalni izraz. Pogosteje kot si ga nadenemo, bolj srečni smo.
Včasih je bolje, če nasmeh hlinimo, kot da se sploh ne smejimo. Zato, ker telo sledi mislim, pa tudi misli sledijo telesu. S ponarejenim smehom prepričamo naše misli, da smo srečni (tudi če nismo). Poskusi. Ko se počutiš manj srečen, si nadeni nasmeh in sčasoma se bo tvoje razpoloženje izboljšalo.
Pristni nasmeh doda še sproščanje endorfinov v krvni obtok in krepitev imunskega sistema. Mišice se sprostijo, izboljša se krvni sladkor, ugodno pa vpliva tudi na krvni tlak. Ker je smejanje družabno, zmanjšuje izoliranost. Raziskave so pokazale tudi, da se ljudje, ki se smejijo, bolje poberejo po stresnih dogodkih. In smeh je zdravilo.
O tem piše Norman Cousins v svoji knjigi Anatomija bolezni, kjer opisuje svojo življenjsko zgodbo po tem, ko so mu diagnosticirali raka in napovedali mesec dni življenja. Zaprl se je v sobo in si pogledal toliko komedij kot je bilo možno in se ob njih smejal še in še. Po mesecu dni se je vrnil k zdravniku, ki je ugotovil, da je rak izginil. Norman je v smehu in v življenju užival še nadaljnjih 26 let. Smeh je vplival na njegov odnos do bolezni, dajal mu je upanje in pretresel notranje organe.
Pa še nekaj te naredi in ohrani srečnega. Gibanje. Če se telo ne giba, možgani zmanjšajo svojo aktivnost, zato je težko biti srečen (ustvarjalen, inovativen, produktiven), če ves dan sediš, delaš z računalnikom ali gledaš televizijo.