Pričenjamo s serijo pogovorov s tistimi, ki so srečni pri svojem delu. Z nami bodo delili svoje izkušnje, razmišljanja, nasvete. In ker prihodnost pripada srečnim (posameznikom in podjetjem), bo tovrstnih zgodb veliko.
Tokrat predstavljamo Majo, ki je svetovalka za strateško implementacijo delovne sreče in soustvarjanje pozitivnih organizacijskih kultur v Paleti znanj. Pred kratkim je pridobila mednarodni certifikat za managerja delovne sreče na akademiji pri Woohoo inc. v Kopenhagnu, ki je edina tovrstna v svetovnem merilu.
Kdo je Maja Lončar?
Sem ambasadorka delovne sreče – mednarodno certificirana managerka delovne sreče (z licenco WooHoo inc.), coachinja, mentorica in svetovalka za strateško implementacijo delovne sreče in soustvarjanje pozitivnih organizacijskih kultur. Moje delovno življenje se že skoraj dvajset let vrti okoli organizacijskega, finančnega in splošnega managementa. Sem tudi specialistka projektnega managementa, z veliko ljubeznijo do razvoja idej in spravljanja le teh v življenje. Zadnjih nekaj let se najbolj posvečam področjem organizacijske kulture, managementu rasti in razvoja in strateški implementaciji koncepta delovne sreče v organizacije. Zaljubljena sem v možnost izbire, prepričana v moč znanja in sodelovanja. Pri svojem delu želim predvsem soustvarjati odlična in srečna delovna okolja, bolj zavzete zaposlene, srečnejše posameznike in res dobre voditelje svojih organizacij. Predvsem zato, da delovna sreča ne bo več loterija in privilegij, ampak način življenja. In to je trenutno moja največja inspiracija, zraven življenja samega, kjer sem Pikica, »kraužlbouc«, vesela ženska, življenjska sopotnica, partnerica, mačja mama, hči, prijateljica, podjetnica, zagovornica energijske dimenzije življenja, navdušena bralka, pohodnica, potepuhinja, dobrojedka, pevka pod prho …
Na lestvici od 1 do 10 – kako srečna si pri delu?
V bistvu skoraj zmeraj za devet ali deset prstov v zrak. Na kak dan pa tudi manj od osem, saj tudi mene kdaj kaj razžalosti, razočara, razjezi…
Kaj te osrečuje pri delu?
Da imam privilegij soustvarjati srečna delovna okolja in zavedanje »srečni vsenaokrog« kot način življenja, kot tisto nekaj, do česar imamo vsi z rojstvom dano in neodtujljivo pravico. Srečni obrazi in nasmehi. Občutek hvaležnosti, ko vidim, da nekdo uporabi to, kar sem mu svetovala ali ga »naučila« in dosega boljše rezultate in širi pozitivno energijo. In pa seveda to, da imam priložnost našo misijo živeti s pravimi ljudmi ob svoji strani.
Si od nekdaj srečna pri delu?
Ne in da. Imam izkušnje tako z biti oziroma delati nekje, kjer zaradi slabih odnosov ni bilo prijetno, kot tudi čisto nasprotno. Najbolj nesrečno (zraven slabih odnosov) me je delalo predvsem to, da nisem delala zase in ne tistega, kar mi je po duši najbližje, čeprav sem na neki način imela svoja prejšnja dela zmeraj rada in sem bila v tem, kar sem počela, odlična. Srečna pa sem bila predvsem zato, ker sem imela priložnost delati kot del vrhunske ekipe, s strokovnjaki in ljudmi z velikim srcem, od katerih je večina še danes del mojega življenja in upam, da bo tako tudi ostalo.
Kaj so tvoji najpomembnejši dosežki pri delu v tem letu?
Zaenkrat je večja zmaga tega leta pridobljen mednarodni certifikat za managerja delovne sreče na akademiji pri naših partnerjih Woohoo inc. v Kopenhagnu, ki je edina tovrstna v svetovnem merilu. S tem postajamo tudi certificiran mednarodni partner vodilnih protagonistov s področja delovne sreče in postavljamo nove standarde poklica v našem okolju. Druga pa še prihaja – namreč zaključek dvoletnega projekta nadgradnje organizacijske kulture za zelo uspešno majhno podjetje. Se pa je skozi leto nabralo kar nekaj manjših, ki prav tako štejejo.
Kako skrbiš za svojo delovno srečo in za srečo sodelavcev?
V bistvu z majhnimi, vsakdanjimi stvarmi, ki dajejo velike rezultate – da delam v prijetnem okolju, si vzamem dovolj odmora, se skozi nekaj učim, delam dobre stvari in uresničujem projekte z dobrimi ekipami, uporabljam luštne rokovnike, zraven mene je zmeraj neko cvetje, mačkon… Velikokrat se zahvalim za vse. Tudi sodelavcem. Zanje se še posebej potrudim najti čas, odpreti ušesa, pogledati na stvari z druge perspektive, da ne pozabim na rojstni dan, da skupaj uživamo na kavici, na prostem, povezani, nasmejani in polni dobrih idej.
Kaj narediš, ko tvoj dan ni srečen?
Počakam, da mine . Običajno ga preživim v naravi, v hoji, meditaciji in poskušam ozavestiti, kaj je tisto, kar me je »iztirilo«, vendar pa ne več za vsako ceno – ne potrebujemo vedno odgovora ali pojasnila in kontrole nad vsem. Tak dan pač pride…in tudi gre.
Kaj te osrečuje zraven tvojega dela?
Bi bilo lažje, če bi me vprašala, kaj me ne … V bistvu me osrečuje skoraj vse, življenje v coni ravnovesja, vsak nov dan in ljubezen do vsega. Partner, prijatelji, družina, moj mačkon, dobra knjiga, dobre novice, mavrica, narava, dobra hrana in pijača, potovanja kamorkoli, rože na moji delovni mizi, jutranja tišina, razgled na Pohorje ob jutranji kavi, obisk tržnice, valovi in morsko življenje, ljudje z iskrami v očeh, nasmejani obrazi…
Kaj je tvoj zakaj? Zakaj je svet s teboj boljši?
Preprosto zato, ker sem rahlo drugačna in me danes tega več ni »sram«. Ni mi več nerodno zagovarjati sreče posameznika kot z rojstvom dane pravice in tako poskušati spremeniti sebe in svet na boljše. In ker sem dovolj stara, da so me že naučili stvar ali dve, ne pa še oprali možganov. Tudi sama nekaj že vem in zmorem in znam to prenesti naprej, prispevati dobro. In še zmeraj sem dovolj nora in mlada, da si to upam in celo želim. Srčno. Pa tudi ker mirno priznam, da velikokrat nimam pojma, samo močno voljo in srčno trmast karakter.
Tvoj nasvet za delovno srečo.
Če ne delate tistega, kar »ljubite«, ljubite tisto, kar počnete. Kadar ne gre, pa se potrudite zase in poiščite tisto, kar vam bo dolgoročno risalo nasmeh na obraz. Se splača. In ne bojte se sprememb, so vaše najboljše prijateljice.