Tokrat smo se pogovarjali s Petro, ki je managerka delovne sreče in svetovalka za pozitivno organizacijsko kulturo v Paleti znanj. Skupaj z Majo sta nedavno pridobili mednarodni certifikat na akademiji pri Woohoo inc. v Kopenhagnu, ki je edina tovrstna v svetovnem merilu in postali njihov licenčni partner.
Kot pravi Petra, to za njiju pomeni hkrati tudi veliko odgovornost, saj želita, da delovna sreča postane način življenja slehernega posameznika in nova formula za delovanje organizacij 21. stoletja.
Sreča, tudi tista pri delu, je stvar izbire vsakega med nami. Je povabilo, so odprta vrata, je priložnost; korak pa mora narediti vsak sam.
Kdo je Petra Božič Blagajac?
Sem ambasadorka delovne sreče. Za menoj je dvajset let ustvarjanja odnosov z ljudmi in med ljudmi, usmerjanja ter načrtovanja komunikacij, pisanja zgodb ter predajanja znanja in izkušenj v agenciji za odnose z javnostmi in komuniciranje. Skupaj s fenomenalno ekipo ter s številnimi podjetji, organizacijami in posamezniki smo pogosto orali ledino. Od nekdaj je bila moja prva strokovna izbira komuniciranje z zaposlenimi. In vedno sem se spraševala, kaj bi lahko v skupnem cilju povezalo komunikatorje v podjetjih in tiste, ki skrbijo za kadre. Po dvajsetih letih sem našla odgovor – delovna sreča.
Pred tremi leti sem se podala na novo pot. Sedaj sem managerka delovne sreče z mednarodnim certifikatom, trenerka komunikacijskih veščin za mlade in manj mlade, svetovalka za pozitivno organizacijsko kulturo, občasno upravljam tudi različna družbena omrežja, sem podjetnica, certificirani praktik zakona privlačnosti , berem iz Tarot kart ter sem žena in mama.
Na lestvici od 1 do 10 – kako srečna si pri delu?
Običajno se moja delovna sreča giblje med 8 in 10, včasih se spusti tudi nižje. Življenje je pač takšno, da moraš tu in tam doživeti kak pretres, da se zaveš, kaj imaš in znaš to ceniti. Po tem potegneš iz sebe speče sposobnosti, oblikuješ nova razmišljanja in rasteš.
Kaj te osrečuje pri delu?
Srečni obrazi in nasmeh, zahvala, ko vidim, da nekdo uporabi to, kar sem mu svetovala ali ga »naučila« in dosega boljše rezultate, pozitivna energija. Pa tudi, ko si nekdo »sposodi« moje ideje; to potrjuje, da obvladam J Rada se učim in rada svoje znanje, izkušnje in razmišljanja predajam naprej. Deliti znanje je privilegij.
Pri delu me osrečuje tudi to, da delam, kar imam rada, da je moje delo raznoliko, srečna sem, ko vidim rezultate, ko spreminjam, pa čeprav po malem. Osrečuje me možnost izbire, paleta vsega, kar lahko počnem in me pri tem nič ne omejuje (razen seveda jaz sama). In ne nazadnje, me osrečujejo ljudje, s katerimi delam, od katerih se učim, ki me spodbujajo. In ni boljšega občutka kot takrat, ko se stvari poklopijo, ker sem verjela vanje, ker sem vlagala vanje in zaupala.
Si od nekdaj srečna pri delu?
Moja prejšnja služba je bila najprej sanjska. Delala sem stvari, o katerih sem sanjala, imela sem neverjetne sodelavce, počutila sem se pomembno, lahko bi premikala gore, tudi moji nadrejeni so bili spodbudni. Naš direktor je vedno govoril, da se moramo najprej imeti »fajn«, denar je posledica. In tako nekako je tudi bilo.
Ko pa se je razmišljanje vodstva obrnilo za 180◦ in se nismo več imeli »fajn«, tudi sreče ni bilo več. Vsak večer, ko sem pomislila, da bo treba naslednje jutro v službo, sem imela v želodcu velik cmok. Kot ekipa smo sicer še vedno držali skupaj, vendar naše delo ni bilo več cenjeno in čez čas smo šli vsak svojo pot.
Sedaj je moja delovna sreča popolnoma drugačna. Vem, kaj želim v življenju, imam odprto glavo in odprto srce, prepoznavam priložnosti, delam to, v čemer uživam in kar je v skladu z mojimi vrednotami. In to me vsako jutro spravi iz postelje brez »snooza«, srečno in nasmejano.
Kaj so tvoji najpomembnejši dosežki pri delu v tem letu?
Vsekakor to, da sem pridobila mednarodni certifikat za managerja delovne sreče, edini tovrstni v svetu. V Paleti znanj z Majo zaključujeva dvoletni projekt nadgradnje organizacijske kulture za zelo uspešno majhno podjetje. In moja karierna pot je jasna – vem, kam grem in zakaj to delam. Srečna sem.
Vem pa tudi, da je pred menoj še veliko dosežkov, saj nama zgoraj omenjeni certifikat nalaga odgovornost, da narediva našo deželo srečno pri delu. Tega se izjemno veselim.
Kako skrbiš za svojo delovno srečo in za srečo sodelavcev?
Za svojo srečo skrbim s hvaležnostjo, z majhnimi, vsakdanjimi stvarmi, nasmehom, prijazno besedo kot je recimo hvala, z jutranjo Tarot zgodbo, z mojo družino, s premikanjem mej in s tem, da vsak dan skušam narediti vsaj en korak bližje svojim ciljem.
Do tistih, s katerimi delam, sem prijazna, jim pomagam, jih poslušam, sem jim hvaležna, skupaj uživamo na kavici, se veliko smejimo, si postavljamo izzive, jih cenim in iz srca želim, da so uspešni pri zastavljanju in doseganju svojih ciljev.
Kaj narediš, ko tvoj dan ni srečen?
Poskušam najti v njem pozitivne, lepe stvari, pišem dnevnik hvaležnosti, barvam, se posvetujem s Tarot kartami, kaj skuham ali spečem, z otroci pogledam film, z možem grem na sprehod. Včasih pa tudi samo ždim J Znam si prisluhniti in to mi je v takšnih dneh v veliko pomoč.
Kaj te osrečuje zraven tvojega dela?
Družina, glasba, koncerti, knjige, filmi, Tarot karte, sprehodi, rože, potovanja, velika mesta, podzemna železnica, srčki, samorogi, risbe mojega sina, za enkrat še virtualni poleti z mojim najstnikom, objemi, ljubezen, roza barva, branje med sprehodi, kuhanje, barvanje, razmišljanja mojih otrok, Star Wars, Harry Potter in vsi super heroji, čevlji z močnim značajem, kičasti sončni zahodi, razgled iz 16. nadstropja, dobra hrana,…. Do nebes in nazaj sem hvaležna za življenje in priložnosti, ki jih srečam vsak dan.
Kaj je tvoj zakaj? Zakaj je svet s teboj boljši?
Želim si srečen svet, pa naj se še sliši tako klišejsko… srečni otroci, srečni starši, srečni zaposleni, srečna podjetja, srečni politiki, srečne stranke, začaran krog, ki se nikoli ne neha… vse ostalo je posledica. Želim si, da ljudje med seboj komunicirajo in si zaupajo.
Še posebej pomembno pa se mi zdi, da delamo z otroci in mladostniki, saj kot pravi star pregovor: »Na mladih svet stoji.« Želim biti med tistimi, ki jih razvijajo, da bodo srečni kot otroci, v šoli, kasneje kot partnerji in starši in ne nazadnje kot nova srečna generacija zaposlenih.
Tvoj nasvet za delovno srečo.
Prisluhni srcu. Najboljše ve, kaj je prav. In ne boj se tvegati, širi svojo cono udobja z majhnimi koraki, pri tem pa vedi, da ni bližnjic. Pripravi se na potovanje in uživaj v vsem, kar pride mimo. Nasmeh na usta in akcija.
Ne obstaja samo ena služba za celo življenje, delaš lahko, kar želiš, kar te osrečuje. Od časa do časa je dobro prevetriti svoje vrednote, talente, želje in jim dati možnost, da pridejo na plano. Prebudi se ustvarjalnost, odprejo se oči in življenje postane bolj srečno. In potem ugotoviš, ali si na pravi poti.