Za večino med nami so decemberski prazniki čarobni čas; čas veselja in radosti. In številni strokovnjaki potrjujejo, da okraševanje dviguje razpoloženje, še posebej (in tudi) tisto zgodnje. Pravijo, da so ljudje, ki se v praznično razpoloženje odenejo že na začetku decembra, bolj srečni.
Petra Božič Blagajac
V svetu, kjer se pogosto soočamo s stresom in tesnobo, se radi povezujemo s tem, kar nas osrečuje. In praznično decembrsko vzdušje je nedvomno eno od močnejših zatočišč. Zelo verjeten razlog za to, da nas prazniki osrečujejo je, po mnenju psihoanalitika Stevea McKeowna, nostalgija, saj ponovno doživimo čarobnost iz preteklosti, najpogosteje iz otroštva. Spomni nas recimo na čase, ko smo kot otroci bili brez večjih odgovornosti. In če se prične že zgodaj, se naše vznemirjenje podaljša, dlje časa se počutimo dobro.
Strokovnjaki pa so ugotovili tudi, da so tisti, ki okrasijo svoje domove navzven in ki okrasijo svoje vrtove in dvorišča, bolj nagnjeni k povezovanju s sosedi. Zanje velja, da so bolj prijazni, družabni in praznično razpoloženi.
Praznični spomini pogosto lahko vključujejo tudi tiste, ki jih ni več z nami. Sladko grenak občutek, ki nas spominja na čase, ko so bili še z nami, na prijetne stvari, ki smo jih skupaj doživeli in ne nazadnje tudi na to, kako smo preživljali decemberske praznike.
Če se torej sprašujete, kdaj pričeti z okraševanjem, je odgovor – sedaj. Da se bomo boljše počutili in bili (še) bolj srečni.
–
Decemberski prazniki bi naj bili najbolj neverjeten čas leta, poln ljubezni, prijaznosti, dajanja, veselja, sreče, smeha, zabave, skratka vsega lepega. Vendar ni vedno tako. Za nekatere ljudi pomenijo stres, tesnobo, osamljenost, obup, malodušje, žalost. Razlogi so različni, vsak nosi s seboj svojo zgodbo, ki vpliva tudi na to, kako doživlja praznične dni.
Pa ni treba, da je tako. Prazniki so lahko prijetni, če se za to odločimo. Poglejmo nekaj stvari, ki jih lahko naredimo in ustvarimo srečne spomine, ki nas bodo spremljali še tedne in mesece.
- Ko nekomu pomagamo in polepšamo življenje, se spremeni tudi naše življenje. Ko osrečujemo druge, osrečujemo sebe. Veselje nadomesti žalost. Lahko samo zaželimo dober dan ali srečne praznike šoferju, uslužbencu na banki, prodajalki,… in jih povprašamo, kako se počutijo; sploh tiste, ki delajo takrat, ko drugi preživljajo trenutke doma z družinami. Lahko pomagamo nekomu v bližini; spečemo kekse za starejšega soseda, ga obiščemo in poklepetamo, ali pa se pridružimo kakšni akciji, ki je organizirana v naši bližini.
- Eno najbolj pomembnih daril je odpuščanje – ne podarimo ga samo osebi, ki nas je prizadela. Predvsem ga podarimo sebi, da gremo mirni v novo leto, novim dogovodivščinam naproti.
- To je tudi čas, da razmisliš o sebi in svoji prihodnosti, da sprejmeš odločitve, si narediš načrt. Pogosto pretiravamo z negativnim razmišljanjem in dobro pustimo kar nekje ob strani in nanj pozabimo. Vzemimo si čas in zapišimo vse, kar je dobrega, lepega, pozitivnega v našem življenju. Obrnimo svoje razmišljanje na glavo. Hvaležnost je nalezljiva.
- Obesimo lučke, okrasimo drevesce, navijemo božično glasbo, zaplešimo in zapojmo. Natočimo si kozarec najljubše pijače, spečemo slastno pecivo, prižgemo svečko, pogledamo zabaven film. Potopimo se v praznike. Skočimo vanje na glavo. Naredimo nekaj zase; najlažje se je zavleči pod odejo in se smiliti sam sebi. Poskusimo premagati žalost vsaj za en večer (jutri je nov dan in lahko se odločimo, da bo spet žalosten; lahko pa se odločimo za veselje in srečo – ker se ob tem dobro počutimo).
- Privoščimo si osvežilno kopel, lepo se oblecimo, uredimo frizuro, se obrijemo – in počutje bo takoj boljše. Ne pretiravajmo s spanjem, ne preživimo celega dneva v pižami (razen, ko se zavestno odločimo za tak dan, ker si to res že zeeeloooo dolgo želimo:)).
- Kupimo si darilo, ker najbolje vemo, kaj si želimo. Izpolnimo si željo. In bodimo hvaležni, da si to lahko privoščimo.
- Ljudje se po naravi raje družimo s tistimi, ki so dobre volje, odprti, pozitivni. In v prazničnem času smo še toliko bolj dovzetni za nova poznanstva, pogovore, druženje, zabavo. Vsi si želimo pripadati in biti del plemena. Poskusimo s srečo, še vedno se lahko po praznikih vrnemo na stara pota, če nam bodo še blizu.
- Odločimo se, da bomo v prazničnih dneh počeli to, kar nas res veseli, kar smo že vedno hoteli poskusiti, pa nam je zmanjkalo časa ali pa poguma. To je čas čudežev. Specimo tisto pecivo, o katerem sanjamo že nekaj let, preberimo pet knjig, za katere si nismo vzeli časa, spletimo kapo in šal, naslikajmo risbo, ki pozabljena stoji v kotu. Pojdimo na dolg sprehod ali pa na potovanje, pokličimo prijatelje in se srečajmo z njimi. Idej je nešteto. Igrajmo klavir, igrajmo družabne igre, napišimo čestitke vsem starim sošolcem. Specimo kekse in jih nastavimo sosedom pred vrata. Ali čestitke zataknimo za vetrobranska stekla, lahko jih damo v nabiralnike ali pa jih predamo osebno.
Praznovanje osrečuje tudi na delovnem mestu
Ko je zunaj tema, mraz, megla, dež, veter,… je težko motivirati sodelavce. Toda, ko pride veseli december, se vzdušje kar nekako spremeni. Po prostorih zaveje optimizem, veselje, pričakovanja. Praznično veselje je odličen način za druženje, dvigovanje sreče na delovnem mestu, nadgradnjo odnosov med sodelavci, v takšnem okolju pa je tudi uspeh neizogiben. Dobro bo delo, saj lahko imajo sodelavci ob zaključku leta še posebej veliko dela, lahko so v stresu zaradi visokih stroškov, povezanih s prazniki, mogoče jim praznični čas ni všeč ali pa se počutijo osamljeni.
Ni vse v denarju in bleščečih zabavah ter dragih darilih. Daleč od tega. Poskusimo se razveseliti:
- Okrasimo prostore; nekaj kroglic, lučke, venček ali dva, sladkorne palice, smrekica. Vse lahko naredimo sami in si pri tem naredimo zabavno druženje. Odličen način za povezovanje. Za pomoč lahko zaprosimo tudi naše otroke. Majhne stvari nas bodo zazibale v prazničnega duha tudi na delovnem mestu in ogrele okolje še za stranke in poslovne partnerje.
- Organiziramo si poseben dan v božičnih pulovrih in majicah. Pripravimo lahko celo tekmovanje za najgrši ali najbolj kičast pulover. V bistvu je tretji petek v decembru celo dan grdih božičnih puloverjev 😀
- Pa seveda praznično druženje, zabava, skupno kosilo ali večerja. Posvetujmo se s sodelavci, kaj bi želeli. Da se bomo čim boljše imeli.
- Vsi si želimo preživeti čim več časa z družino. Skrajšan delovni čas v tem obdobju je majhna poteza, ki prinese na obraze zaposlenih in njihovih družin velike nasmehe, prav tako pa prispeva k boljšemu ravnotežju med zasebnim in poslovnim življenjem.
- Ob koncu leta nagradimo sodelavce za njihova prizadevanja skozi 365 dni. Možnosti za nagrade je veliko; naredimo si praznovanje, praznujmo majhne in velike uspehe, lahko pa tudi neuspehe, iz katerih smo se veliko naučili.
- Povežimo se in pomagajmo tistim, ki to potrebujejo. Lahko smo prostovoljci, se pridružimo kakšni organizirani akciji ali pa si izmislimo čisto svojo, s katero v lokalnem okolju praznike polepšamo tistim, ki rabijo veliko pomoči – starejši, bolni, brezdomci, otroci,…
- In ne nazadnje; spoštujmo tiste, ki ne praznujejo iz kakršnihkoli razlogov. Vsak je svoje sreče kovač.