Kako veš, da ni vse tako, kot bi moralo biti in da je čas, da nekaj spremeniš, mogoče celo menjaš službo?
Naši danski partnerji Woohoo inc., ki se z delovno srečo ukvarjajo že dobro desetletje, so v tem času srečali veliko srečnih in manj srečnih ljudi. In v pogovorih z njimi so našli deset ključnih simptomov, ki pomagajo spoznati, da je potrebno nekaj narediti.
Je kateri od njih prisoten tudi v tvojem življenju? Bi lahko dodal še kakšnega?
Petra Božič Blagajac
Odlašanje
To je takrat, ko res poskušaš nekaj končno narediti. Toda nekako ti to ne uspeva. Ali pa narediš v zadnjem trenutku in na pol. In seveda nisi zadovoljen.
Veliko ljudi gleda na odlašanje kot na osebnostno slabost. Pa vendar je to eden najbolj močnih znakov, da nisi srečen pri delu.
V nedeljo zvečer si zaskrbljen zaradi ponedeljka
To je takrat, ko v nedeljo zvečer ne moreš (za)spati, ker te mori, da moraš v ponedeljek zjutraj v službo, ki je sinonim za stres.
Ena najslabših stvari pri tem, da nisi srečen pri delu je, da se to prenaša tudi na tvoj prosti čas. Če si imel v službi slab dan, je težko iti domov in imeti čudovit večer. Če je tvoj teden bil ena sama katastrofa, ni lahko imeti zabaven, sproščen, brezskrben vikend.
Precej tekmovalen si glede plače in nazivov
To je takrat, ko ne maraš dela, zato svojo energijo usmeriš na plačo in bonitete. Vedoč, da je nekdo na podobnem položaju plačan bolje kot ti, ali pa napreduje, ti pa ne, te res žre.
Ko si nesrečen pri delu, si veliko bolj tekmovalen. Ko te delo ne osrečuje in ne uživaš v njem, želiš iz tega dobiti nekaj drugega. In nekaj drugega je v tem primeru nadomestilo in napredovanje.
Nisi razpoložen, da bi pomagal sodelavcem
To je takrat, ko se sodelavci trudijo in garajo. Tebi pa ni do tega, da bi jim pomagal. Zakaj le?
Obstaja zelo zanimiva psihološka študija, kjer so nekatere sodelujoče najprej spravili v dobro, druge pa v slabo razpoloženje. Potem so jih prosili, da gredo skozi hodnik v drugo sobo, kjer se bo poskus nadaljeval. Pravi eksperiment pa se je dejansko zgodil na hodniku. Ljudje so šli mimo nekoga, ki je držal veliko škatlo in se trudil, da bi odprl vrata. So mu pomagali? Tisti, ki so bili slabe volje, so to storili v manjšem deležu.
Delovni dnevi se zdijo takoooooo dooooooolgiiiiii
To je takrat, ko je prva stvar, ki jo narediš zjutraj,da izračunaš čez koliko ur boš spet doma.
Ironično, to dan samo podaljša.
V službi nimaš prijateljev
To je takrat, ko se ti ideja, da bi imel prijatelje v službi, nenavadna. Večina jih je tako ali tako idiotov.
Galuppova raziskava o vključenosti na delu je pokazala, da je eden najmočnejših dejavnikov, ki napoveduje delovno srečo, da imaš v službi vsaj enega dobrega prijatelja.
Za nič ti ni mar
To je takrat, ko lahko stvari na delovnem mestu gredo dobro ali pa slabo, tebi je v vsakem primeru popolnoma vseeno.
Ko si nesrečen, ti je večinoma mar samo zase in ne za delovno mesto.
Motijo te majhne stvari
To je takrat, ko te majhne nevšečnosti resnično motijo. Recimo nekdo, ki na parkirišču zavzame preveč prostora, ali nekdo, ki vzame iz hladilnika zadnjo hladno vodo in je ne nadomesti z novo, ali pa nekdo, ki v sosednji pisarni govori preveč na glas.
Ko nisi srečen imaš tanjšo kožo in krajšo zažigalno vrvico. Veliko prej te nekaj zmoti.
Nezaupljiv si do drugih
To je takrat, ko je tvoja prva misel glede dela sodelavcev »Kaj imajo za bregom?« Ne glede ali je dobro ali slabo, veliko ali majhno, vse odločitve in dejanja sodelavcev ter vodij vidiš v tej luči.
Študije kažejo, da smo bolj nezaupljivi do drugih, ko nismo srečni.
Fizični simptomi
To je takrat, ko trpiš zaradi nespečnosti, glavobolov, nizke energije, napetosti v mišicah…
Študije kažejo, da ko si nesrečen pri delu, se pogosteje pojavijo tovrstni fizični simptomi stresa.