Zadnjič mi je nekdo pod eno od Facebook objav napisal, da je moje delo zanič (ne ravno s to besedo, malo bolj je začinil). Seveda se ta nekdo še nikoli ni pogovarjal z menoj, sploh me ne pozna, kaj šele, da bi bil prisoten na kakšni moji delavnici.
Petra Božič Blagajac
Res je, da takšni komentarji največ povedo o tistem, ki jih napiše, saj so največkrat odraz tega, kar se dogaja v njem, pa vendar pustijo sled. Če si v življenju nisi nadel debele kože in si na točki, ko se sprašuješ, ali si na pravi poti, lahko te besede povzročijo kar nekaj neprijetnih trenutkov. Zadnje čase se nas vedno več sooča z besednim nasiljem. Ljudje postajamo zaradi stresa, negotovosti, konstantnega pritiska iz vseh strani manj strpni, manj prijazni, manj vljudni. In tukaj se lahko prične pot civilizacije navzdol.
Besede imajo namreč neverjetno moč. Tudi zato, ker vibracije zvoka potujejo skozi vodo štirikrat hitreje kot na prostem. In ker je naše telo sestavljeno iz več kot 70% vode, nam je lahko hitro jasno kakšno sled puščajo vibracije besed v naših celicah.
Samo beseda ali dve lahko v trenutku uničita dolgotrajna prizadevanja; trud, ki ga je nekdo vlagal in kar je gradil leta in leta. In vrnitev nazaj vemo, da ni preprosta. Tudi, če se potem popravimo ali opravičimo, je škoda narejena. (Prvi) vtis, ki ga je nekdo naredil namesto nas, je bil poslan v svet. In samo 7 sekund je potrebnih, da si ga ustvarimo.
Ampak, če se vsak med nami vsaj malo potrudi, se bo slika kaj hitro spremenila. Kako pravi star pregovor – lepa beseda lepo mesto najde. In to še kako drži. In pozitivne besede ustvarjajo dolg, zaupanja vreden odnos.
Koliko besed, ki si jih danes izgovoril, je prineslo v življenja tistih okoli tebe pozitivno spremembo?
Veliko ljudi »mora« izraziti svoje mnenje o vsakem občutku, razmišljanju ali vtisu, ki ga imajo. Naključno odvržejo svoje misli, ne glede na to, kaj pomenijo. Še posebej je to priljubljeno na spletu, ki omogoča skrivanje za lažnimi identitetami, pa tudi če so le te pristne, je možnost kritizirati vse povprek oddaljena samo en klik in je dosti bolj preprosto, kot če bi to naredili osebno, iz oči v oči. “Moram malo, saj veš, kakšna sem,” je eden od komentarjev, ki pospremi nepremišljeno besedno puščico. Ne, prav zares ni potrebno.
Ste se kdaj vprašali, koliko besed na dan izgovorimo in koliko jih zapišemo? Veliko jih je. In prav vse predstavljajo odtis, ki ga pustimo v svetu. In te besede določajo, kako nas drugi sprejemajo in ne nazadnje določajo to, kdo smo. in če so primerno izbrane, lahko naredijo veliko dobrega.
Možgani se učijo s ponavljanjem.
Večkrat ko slišimo, preberemo ali izgovorimo neko besedo ali frazo, več moči ima nad nami. Možgani se namreč učijo s ponavljanjem. Ko se nekajkrat opečemo, nam je popolnoma jasno, da je ogenj vedno vroč. Mogoče si ne zapomnimo točnega datuma Oktobrske revolucije, točno pa vemo koliko je 5×5; poštevanko smo morali neštetokrat ponoviti in utrditi v naši zavesti. Ponavljanje je najbolj močno orodje, da nekaj odtisnemo v naše misli in da tam tudi ostane. Zato si vsak dan povejmo kaj lepega, prijaznega. Kako dobro izgledaš, kako dobro si pripravila poročilo, kako si blestel na predstavitvi projekta, kako slastno kosilo si skuhal, kako močan si, da vztrajaš na svoji poti,…. Vse, kar redno beremo, rečemo ali vidimo, jemljemo kot bolj veljavno kot tisto, čemur smo izpostavljeni samo občasno. In raziskave kažejo, da se naj vsaka negativna misel oziroma beseda nadomesti z vsaj tremi pozitivnimi.
Če želimo komunicirati na pozitiven način, se moramo najprej naučiti pozitivno razmišljati. Pozitivna komunikacija, tako kot vse druge spretnosti, zahteva vajo. Tudi zato, da takrat, ko gremo skozi manj prijetne življenjske situacije, ohranimo pozitivno naravnanost. Naša DNK je namreč bolj nagnjena k negativnosti in je lažje biti negativen kot pozitiven.
To, da znamo usmeriti naš govor in ga nadzirati, je eden od temeljev zrelih ljudi. Zato si vzemimo nekaj trenutkov za razmislek, preden spregovorimo; razmislimo, kaj bomo povedali in kako bomo to naredili. Pri tem upoštevamo, kako bo to vplivalo na poslušalca. Bodimo prijazni do vseh in govorimo besede, ki navdihujejo, navdušujejo, spodbujajo.
In kot pravi Dale Carnegie: »Zdaj imate moč, da ves svet obdarite s srečo. Kako? Da z nekaj prisrčnimi besedami pohvalite nekoga, ki je osamljen ali obupan. Morda se jutri ne boste spomnili prijaznih besed, ki ste jih danes izrekli, tisti, kateremu so bile namenjene, pa jih bo cenil vse življenje.«
—