Biti srečen pri delu ne pomeni samo, da se izogibamo slabim dnevom; šteje to, da imamo pogosto dober dan, ko resnično uživamo v svojem delu. Kako pogosto imajo ljudje po svetu dobre dneve v službi in kaj jih naredi dobre?
Najnovejša raziskava mednarodne mreže Woohoo Inc., ki pod vodstvom Alexandra Kjerulfa, širi idejo o sreči pri delu že 15 let in združuje strokovnjake v več kot 40 državah po svetu, je pokazala pogostost srečnih dni in razkrila najpogostejše razloge zanje.
Petra Božič Blagajac
Eden od treh zaposlenih ima dober dan v službi skoraj vsak dan. Kar eden od petih pa ga doživi redko.
Druga stran tehtnice pravi, da kar 22% sodelujočih doživi največ dva ali tri dobre dneve na mesec! To pomeni, da je 80 do 90% njihovih dni v službi v najboljšem primeru nevtralnih in v najslabšem primeru slabih. Pogosto obvelja slednje. V raziskavi iz 2015 je 19% sodelujočih povedalo, da imajo slab dan vsak dan ali skoraj vsak dan.
Kako pogosto pa imate dober dan v službi vi?
Dober delovni dan temelji na tem, da delaš odlično delo z odličnimi sodelavci; to je takrat, ko se na delu počutiš vrhunsko, odlično, res fajn. Srečen si in si nedvomno želiš še več takšnih dni.
Na vprašanje kateri dejavniki na delovnem mestu so prispevali k temu, da je bil dan dober, so sodelujoči najpogosteje izbrali odgovor “delal sem nekaj, kar je imelo smisel in mi je omogočilo, da sem za nekoga ustvaril pozitivno spremembo“. Sledil je odgovor “pri delu sem imel svobodo, lahko sem delal po svoje“, “naredil sem nekaj, na kar sem ponosen“, “zabaval sem se s sodelavci” in “delal sem to, v čemer sem užival“.
To jasno kaže, da se dobro počutimo, ko delamo nekaj dobrega. To je, na srečo, v nasprotju s splošno razširjenim mnenjem, da zaposleni nenehno potrebujejo zunanjo motivacijo za delo, najsi bo to obljuba nagrade ali grožnja s kaznijo. Prav nasprotno se zdi da imamo ljudje raje priložnost, da zasijemo na delu; še posebej, če delo ima smisel in smo pri tem svobodni, da delamo po svoje.
Pa še nekaj se je pokazalo: da so dobri odnosi in zabava s sodelavci prav tako zelo pomembni in so med pomembnejšimi razlogi, da so dnevi v službi dobri.
Kompenzacija in denarna nadomestila so manj pomembni.
Prav tako bonitete, napredovanja, finančne nagrade in fizično delovno okolje. V raziskavi so sodelujoči na najmanj pomembno mesto uvrstili “nedavno sem napredoval”, sledila je povišica, potem pa bonus ali druga finančna nagrada ter bonitete kot so masaža na delovnem mestu, brezplačna hrana in pijača, možnost uporabe telovadnice,…
Vodje imajo več dobrih dni v službi kot njihovi zaposleni.
Res je, da imajo vodje več odgovornosti, imajo pa tudi več avtonomije in nadzora, kar jih bolj osrečuje pri delu.
Zaposleni v javnem sektorju so bolj srečni kot tisti v zasebnih podjetjih.
Takšna je tudi splošna percepcija; da so delovna okolja v javnem sektorju boljša kot v zasebnem, saj pogosto nudijo višje plače, bonitete in ostala nadomestila.
Ženske in moški imajo približno enako število dobrih dni v službi.
Moški in ženske cenijo enake stvari na delovnem mestu.
Ženske so na prvo mesto postavile dejstvo, da delajo nekaj, kar ima smisel in omogočila, da za nekoga ustvarijo pozitivno spremembo. Sledil je odgovor “pri delu sem imela svobodo, lahko sem delala po svoje”.
Pri moških je na prvem mestu delo, na katerega so lahko ponosni (pri ženskah je na četrtem), sledi pa trditev, da so imeli pri svojem delu proste roke.
Odgovori kažejo, da ženske cenijo sodelavce nekoliko bolj kot moški, moški pa nekoliko bolj cenijo napredek pri delu.
Danci imajo daleč največ dobrih dni v službi, Italijani jih imajo najmanj.
Kar 56% Dancev, ki je sodelovalo v raziskavi, ima dober dan v službi vsak dan ali skoraj vsak dan. In samo 14% Italijanov. Kar 16% Italijanov pravi, da skoraj nikoli nimajo dobregadneva v službi.
Argentinci imajo najraje svobodo pri delu, Čilenci imajo radi svoje sodelavce, Britanci in Američani obožujejo delo, na katerega so lahko ponosni.
Evropejci in Severno Američani imajo več dobrih delovnih dni kot Južno Američani.
Za srečo pri delu je nedvomno ključno, da imaš ob sebi ljudi, s katerimi se dobro razumeš, da delaš nekaj, kar ima smisel in ustvarja dodano vrednost ter da imamo pri tem proste roke. Dobri dnevi pri delu nam dajejo več energijo in nas naredijo bolj srečne tudi, ko zapustimo svoje delovno okolje. Bolj smo sproščeni in manj pod stresom.