Srečna pri delu …
Kasia Kern, prva poljska managerka delovne sreče
Kdo je Kasia Kern?
Sem prva managerka delovne sreče na Poljskem. Živim in delam v Krakovu. Po izobrazbi sem diplomirana psihologinja in sem 17 let delala kot HR direktorica v poljskih in mednarodnih podjetjih kot so Sheraton Hotel Group, Alexander Mann Solutions, Sabre Inc in 4F. Sem tudi facilitatorka in trenerka. V 2018 sem se odločila, da stopim na samostojno poslovno pot, na kateri podjetjem in drugim organizacijam na Poljskem pomagam postati srečni. Tako se danes ukvarjam s svetovanjem s področja HR, na konferencah predavam na temo delovne sreče, izvajam delavnice za več delovne sreče za kadrovnike in vodje, delavnice facilitacije v poslu ter mnoga druga izobraževanja in treninge, ki pripomorejo k nadgradnji in transformaciji organizacijske kulture. Z veseljem tudi blogam, delam kot individualna svetovalka in trenerka, sem pa tudi pobudnica in vodja izobraževanja za delovno srečo na HR Business Partner School.
Zakaj odločitev za to karierno pot?
Zmeraj me je zanimalo, kako zgraditi ali oblikovati podjetje, da bo le to zagotavljalo najboljše možno delovno okolje. Kot HR direktorica sem tudi sama s ponosom kar trikrat prevzela nagrado za najodličnejše delovno okolje Poljske, ki jo podeljuje GPTW Institute (Great Place to Work Institute). Trdno verjamem, da so srečni zaposleni najdragocenejše premoženje vsake organizacije in da organizacije s srečnimi zaposlenimi spreminjajo svet na boljše.
Kaj te pri delu osrečuje?
Srečna sem, ker vidim, da s svojim delom resnično ustvarjam spremembo pri svojih strankah. Njihovo zadovoljstvo in sreča veliko prispevata k moji. Osrečuje me tudi to, da imam veliko krasnih podpornikov po celem svetu. Na Woohoo-jevi Konferenci delovne sreče in na Akademiji za managerje delovne sreče sem spoznala veliko CHO-jev (tudi Majo in Petro iz Palete znanj) in veliko mi pomeni, da lahko z njimi delim svoje ideje in izkušnje. Res je čudovit občutek biti del nečesa pomembnega, nečesa, kar spreminja svet na boljše.
Na lestvici od 1 do 10 – kako srečna si pri delu?
Lahko rečem, da za 9. Trenutno delam samostojno in pri svojem delu veliko sodelujem z drugimi podjetji in ljudmi na večih področjih. Uresničujem si svoje sanje, se veliko učim in se pri tem zelo zabavam. Nekdo je rekel: “Če počneš, kar ti je všeč, je to svoboda. Če ti je pa všeč, kar počneš, potem je to sreča.“. Čutim, da zame velja oboje. In zakaj ne 10? Za 10 bom srečna, ko bom videla, da delovna sreča postaja strateška prioriteta vsake poljske organizacije. Delam na tem, da se to uresniči.
Kako s svojim delom prispevaš k širjenju koncepta delovne sreče?
Običajno jo vključim kot del treninga za vodje in zaposlene, kot del komuniciranja. Pomembno je, da zaposleni na vseh nivojih vedo, kaj je, kako stvari izboljšati in zakaj se splača. Ko imajo vsi osnovno razumevanje sreče, potem uporabim facilitacijo (v katero sem se zaljubila pred leti in je ključen del mojega dela na področju HR-ja), ki je odlična metoda, s katero pomagamo ljudem, da so bolj produktivni in da gradijo boljše odnose. S kadrovniki pogosto tudi skupaj prevetrimo nekatere prakse, da se prepričamo, da resnično investirajo v srečo.
So tvoje stranke srečna ali ne-srečna podjetja? Kaj ugotavljaš pri svojem delu z njimi?
Delam in sodelujem z vrsto podjetij, ki niso (bila) ravno srečna. Kar pogosto ugotavljam, še posebej pri delu z manjšimi podjetji, da so osredotočena samo (ali pa v glavnem) na ustvarjanje rezultatov in ne na odnose. A dokler so res majhna in so odnosi utečeni, je to v redu. Ko pa rastejo in se število zaposlenih povečuje, praviloma ostanejo brez proaktivnega fokusa na področje odnosov. In nemogoče je ustvariti srečno podjetje, če se ne osredotočaš na oboje – rezultate in odnose.
Kako je z delovno srečo oz. pozitivno organizacijsko kulturo pri vas? Je prisotna v strateških načrtih organizacij?
Za številne organizacije, s katerimi sodelujem, je delovna sreča nekaj novega in torej redko strateška prioriteta. A na trgu delovne sile je tudi pri nas zelo nizka stopnja brezposelnosti in pravi boj za talentiran in dober kader, zato postajata angažiranost in motiviranost zaposlenih vse večji prioriteti. Verjamem, da bo delovna sreča naslednja.
Kakšne so tvoje izkušnje z donosnostjo naložbe (ROI) pri investiranju v delovno srečo?
Po kar nekaj govorih in delavnicah na to temo vidim, da se v prvi vrsti spreminja odnos do teme, tako pri skupinah vodilnih kot pri odgovornih osebah, direktorjih. To je vsekakor pravi korak. Za Poljsko je sicer še prezgodaj govoriti o rezultatih donosnosti naložbe (ROI), a številni primeri iz različnih držav kažejo resnično pozitiven učinek investicije. Menim, da tudi mi ne bomo dolgo čakali na konkretne in močne rezultate.
Kaj storiti, ko ima zaposleni slab dan?
Po mojem mnenju se slab delovni dan zgodi v vsaki, še tako srečni organizaciji. A v vsakem slabem dnevu je nekaj dobrega. Najpomembneje je, da se lahko vseeno fokusiramo na dobro in tako vplivamo na tisto, kar slab moment ali situacijo povzroča. Kadar zaposleni oziroma vodje čutijo, da imajo vpliv in ko imajo cilj, se vsaka pozitivna sprememba splača.
Kakšni so tvoji načrti ali vizija za prihodnost?
Trenutno sem osredotočena na vzpostavitev skupnosti managerjev delovne sreče na Poljskem. Skupaj z njimi želim prispevati k pozitivni spremembi v poljskih organizacijah. Moj cilj je, da jih izobrazim, podprem, da skupaj prevetrimo možgane in naredimo dolg seznam idej, ki bi pri nas delovale.
Kakšen je tvoj nasvet ali sporočilo delodajalcem glede delovne sreče? Zakaj se splača poskusiti in jo pripeljati v organizacijo?
V današnjih delovnih okoljih, kjer ljudje delajo na kompleksnih poslovnih izzivih in pogosto komunicirajo virtualno, postaja delovna sreča pomembna vez med njimi. Produktivnost in kreativnost pa sta ključ do uspešnega posla. Kot kažejo raziskave, so srečni zaposleni bolj produktivni, angažirani in ustvarjalni. Zatorej bi vsem svetovala, naj ne odlašajo in naj pričnejo odkrivati koncept delovne sreče – prinesel jim bo večjo dodano vrednost in to ne samo v poslu, ampak v celotnem življenju.
Kasio in njeno delo lahko spremljate na:
www: http://kasiakern.pl/ and http://Chiefhappinessofficer.pl
Instagram: https://www.instagram.com/kasiakern/
Facebook: https://www.facebook.com/KasiaKernChiefHappinessOfficer/
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/katarzynakern/
Intervju s Kasio si lahko preberete tudi v angleškem jeziku.