Naša življenja so nenadoma dobila popolnoma nove razsežnosti. Časa, da se nanje prilagodimo, pa ni kaj dosti. Strah in negotovost sta se skupaj z virusom postavila pod žaromete, korenito posegla v našo cono udobja in sedaj skupaj bliskovito zavzemajo svet.
Petra Božič Blagajac
Najpomembnejša osnovna pravila, ki se jih moramo brezpogojno držati, so povsod enaka:
umivamo si roke, kašljamo v komolec, ne dotikamo se obraza, vzdržujemo varnostno razdaljo do drugih, ostajamo doma.
Druga plat pa je tista, kako se vsak med nami sooča z z vprašanjem: kako ostati miren in srečen v tej naši novi realnosti? Da se bomo lažje soočili z malo poznanimi izzivi in se hkrati krepili, da bomo lahko v oporo in pomoč drugim ter skupnosti?
Zato je že in bo v prihodnjih dneh še posebej pomembno, kakšen bo naš odnos do sebe, do ljudi okoli nas in do življenja. Tudi razpoloženje je nalezljivo in se prenaša kjerkoli smo; doma ali v spletnem delovnem okolju.
Ko bomo srečni in pozitivno naravnani, bomo zmogli marsikaj. In dobro pri tem je, da se sreče lahko naučimo. Da se lahko natreniramo, kot to naredimo z rednim obiskom vadbe. Pomembni sta odločenost in vztrajnost. Sodobne raziskave potrjujejo, da smo srečni ljudje bolj altruistični, pripravljeni pomagati, prijetnejši, produktivnejši, ustvarjalnejši, prožnejši, pozorni do drugih, prijateljski, odprtih misli, bolj zdravi. Ko smo srečni, smo lažje dobri, smo bolj potrpežljivi, odpustljivi, živahni, radodarni.
Če želiš osrečiti druge, moraš pričeti pri sebi. Tako pač je, da drugim ne moreš dati tega, česar nimaš. V prvi vrsti smo za svojo srečo povsod in vedno odgovorni mi sami. Vse se začne pri posamezniku, ki se odloči, ali bo srečen ali ne in ki naredi nekaj v tej smeri ali pa ne. Več o tem smo pred časom pisali v blogu “Kako za delovno srečo poskrbimo sami?”.
Bodimo zdravi. Bodimo pozitivni. Bodimo srečni.
Zdrav duh v zdravem telesu.
Poskrbimo za svoje telo. To je pomembno za zdravje in za razpoloženje.
Zjutraj vstanemo ob običajni uri, zdravo se prehranjujemo, skrbimo za osebno higieno, zjutraj se preoblečemo v dnevna oblačila, včasih se lahko tudi uredimo, kot da gremo na pomemben sestanek ali pa zvečer v gledališče ali na romantično večerjo, dovolj spimo…
Pomanjkanje spanja je pogosto tista reč, ki še posebej terja davek na zdravje, razpoloženje, kognitivne sposobnosti in produktivnost. Povezano je z zdravstvenimi napakami ter prometnimi in drugimi nesrečami. Težko je dosegati dobre rezultate, če imaš zmanjšano sposobnost za pozornost in koncentracijo. Prav tako trpi sposobnost reševanja problemov, saj je dostop do ustvarjalnosti, vpogleda in prepoznavanja vzorcev poslabšan. Spomin je slabši, manjša je sposobnost komuniciranja, zniža se nivo ustvarjalnosti, več je slabe volje in stresa. Pomanjkanje spanja je tudi eden večjih dejavnikov tveganja za izgorelost pri delu. In ne nazadnje, če ne spimo dovolj, smo bolj nagnjeni k debelosti, slabo pa vpliva tudi na kožo. Več o tem smo pred časom pisali v blogu “Spanje je košček v sestavljanki delovne sreče”.
Poskrbimo za gibanje. Ker gre za spremembo običajne rutine, bo mogoče sprva potrebno vzpostaviti novo in ugotoviti, kako ostati aktiven. Tudi doma lahko delamo jogo, YouTube ponuja toliko video posnetkov različnih vadb, obstaja tudi veliko aplikacij za vadbo, vsake toliko vstanemo in se sprehodimo do kuhinje, do sobe, na balkon, najbolj preprosto pa je, da zaplešemo; sami ali s svojimi najdražjimi; in dvignemo energijo na veseli nivo.
Dom je naše svetišče, zatočišče, v tem obdobju pa predstavlja še posebej pomemben del našega življenja. Pospravimo ga, polepšajmo, uredimo,… Zunanji red in urejenost (pa naj bo to naš dom ali naša zunanjost) dajeta občutek notranjega miru in osredotočenosti. Pospravljanje bo naše misli odpeljalo stran od strahu in tesnobe in ko bomo ob koncu ugledali rezultate našega dela, se bomo izvrstno počutili. Hitro vidni rezultati in uspehi v takšnih trenutkih veliko prispevajo k dvigu pozitivnega razpoloženja.
Povežimo se s prijatelji in družino ter z ljudmi, ki bi se lahko počutili preveč izolirane. To je čas, ko nam tehnologija lahko resnično priskoči na pomoč. Kličimo, pošiljajmo sporočila, opravljajmo video klice, pošiljajmo smešne video posnetke svojega psa … vsi se želimo počutiti povezani in se zavedati, da skrbimo drug za drugega. Eden najboljših načinov, kako postati bolj srečen je, da osrečujemo druge (ali pa jim pomagamo, da se počutijo bolj varni, bolj umirjeni ali bolje pripravljeni na trenutne razmere). In ko čutijo, da je nekomu mar zanje, to pomeni dodaten prispevek h gradnji odnosov, ki so ključ do sreče.
In ne nazadnje; varujmo se pred preobremenitvijo z informacijami. Vsi želimo biti na tekočem z najnovejšimi novicami, toda hitro smo lahko z njimi preobremenjeni. Poiščimo to, kar potrebujemo, da bomo obveščen o najnovejših dogajanjih, uporabimo zaupanja vredne vire (Svetovna zdravstvena organizacija, Nacionalni inštitut za javno zdravje) ter pazimo, da nas ne potegne v večurno tavanje po spletu. Spremljajmo čas, ki ga porabimo pred različnimi zasloni.
Obtičati doma je priložnost, ki si je nihče od nas ni želel, vendar nam je bila dana.
Dobro jo izkoristimo. Poiščimo načine, kako izkoristiti čas za tiste stvari, ki jih sicer ne bi mogli storiti ali pa smo jih odlašali že nekaj let.
Naučimo se žonglirati ali čarati, vadimo kitaro ali klavir, naredimo si TedTalk maraton ali pa maraton najljubših nadaljevank, skuhajmo ali specimo nekaj novega, pričnimo meditirati, lotimo se tistih spletnih tečajev, ki jih imamo na seznamu že od lani, preberimo nekaj tistih knjig, ki smo jih kupili in čakajo na kupu, organizirajmo svoje fotografije, napišimo roman, ki ga pišemo že d mladosti.
Lahko pa pišemo dnevnik tega obdobja. To je namreč mejnik v življenju te generacije in ko bo vsega konec (in v nekem trenutku bo konec), bomo morda zelo veseli, da smo ga pisali. Jaz ga že pišem :). Tudi zato, ker sem se zadnjič znašla v neznani situaciji, ko sem srečala drago prijateljico, s katero si vedno padeva v objem, tokrat pa sva nelagodno stali na distanci in pogovor kar ni stekel. Svetovna zdravstvena organizacija predlaga, da si v pozdrav pomahamo, prikimamo ali se priklonimo. Jaz dodajam, da je odličen občutek tudi, ko se nasmehnemo drug drugemu.